Služby

Očkovací centrum bude v OC Nový Smíchov pouze do 30. září 2021!


Jak to bude s vakcinací?
Moderna: do 30. 9. 2021 očkujeme 2. dávku, 1. dávku pouze s upozorněním, že 2. dávku si musí zájemce nechat naočkovat v jiném očkovacím centru.
Pfizer: očkujeme s tím, že po 30. 9. 2021 si 2. dávku zájemce může nechat naočkovat ve FN Motol.
Johnson: očkujeme 6.-30. 9. 2021 touto jednorázovou vakcínou.


BEZ NUTNOSTI REGISTRACE I SAMOPLÁTCE!
Očkujeme vakcínami Moderna, Pfizer, Johnson. Modernou a Pfizerem pouze osoby starší 16 let. Johnsonem od 18 let.
Osoby mladší 16 let je třeba očkovat ve FN Motol, kde je k dispozici pediatr, tj. 
v OC Nový Smíchov nelze naočkovat osobu mladší 16 let.

Obecné otázky a odpovědi

JAKÉ VAKCÍNY VE FN MOTOL POUŽÍVÁME K OČKOVÁNÍ PROTI COVID–19?
Očkujeme vakcínou Comirnaty od společnosti Pfizer, což je mRNA vakcína od amerického výrobce. A také vakcínou Spikevax od společnosti Moderna zájemce z řad široké veřejnosti bez objednání, která je stejně jako Comirnaty /Pfizer mRNA vakcínou a fungují na stejném principu.

ZMĚNÍ VAKCÍNA MOJI DNA?
Rozhodně ne, mRNA vakcíny slouží jako matrice pro přepis bílkoviny v cytoplazmě buněk, a nikoliv v buněčném jádře, kde je lidská DNA.

KDY OBDRŽÍM TERMÍN 2. DÁVKY OČKOVÁNÍ?
Termín 2. dávky bude každé osobě přidělen ihned po aplikaci 1. dávky. 

JAKÝ JE INTERVAL MEZI JEDNOTLIVÝMI DÁVKAMI?
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje, aby se interval mezi první a druhou dávkou mRNA vakcín proti onemocnění COVID-19 u vakcíny od firmy Pfizer (Comirnaty) pohyboval mezi 21-42 dny. Toto doporučení je plně v souladu se stanoviskem amerického centra pro kontrolu nemocí (CDC), Světové zdravotnické organizace (WHO) a odborné poradní skupiny WHO pro imunizaci (SAGE).
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje, aby se interval mezi první a druhou dávkou mRNA vakcín proti onemocnění COVID-19 u vakcíny od firmy Moderna (Spikevax) pohyboval mezi 25-35 dny. Doporučené rozmezí je 28 dní. Toto doporučení je plně v souladu se stanoviskem amerického centra pro kontrolu nemocí (CDC), Světové zdravotnické organizace (WHO) a odborné poradní skupiny WHO pro imunizaci (SAGE).

KDY SE MOHU PO PRODĚLANÉM ONEMOCNĚNÍ COVID-19 NECHAT NEJDŘÍVE OČKOVAT?
Od pátku 25. června 2021 Ministerstvo zdravotnictví zrušilo 90denní lhůtu, po kterou lidé po prodělání onemocnění COVID-19 prozatím nemohli podstoupit očkování. Cílem je urychlit očkování i u této nemalé skupiny obyvatel, a to i s ohledem na výskyt mutací. V praxi to pro osoby, které v uplynulých 90 dnech prodělaly COVID-19, znamená, že se po skončení izolace mohou podstoupit očkování proti COVID-19. Imunita a protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. 

MOHU DOSTAT COVID-19 Z VAKCÍNY?
Určitě ne, pokud COVID-19 po aplikaci vakcíny dostanete, znamená to, že jste se nakazil/ a ještě před očkováním nebo bezprostředně po něm, kdy jste ještě neměl/a vytvořenu dostatečnou imunitu.

JE DRUHÁ DÁVKA STEJNÁ JAKO PRVNÍ?
Ano, obě dávky jsou identické. U vakcíny, kterou očkujeme v Očkovacím centru OC Nový Smíchov, je to vždy minimální objem 0,3 ml (Comirnaty). 

JAK DLOUHO VYDRŽÍ PROTILÁTKY PO OČKOVÁNÍ A KDY PO 2. DÁVCE BUDU CHRÁNĚN?
Protilátky vydrží alespoň 8 měsíců, ale pravděpodobně mnohem déle. 7 dní po 2. dávce očkování vakcínou od firmy Pfizer existuje 95% pravděpodobnost, že onemocnění nevznikne. Vakcína dostatečně chrání proti všem známým variantám (mutacím) viru. 

PRODĚLANÉM ONEMOCNĚNÍ COVID-19?
Protože se imunita po prodělaném onemocnění u pacientů liší a nemusí být dostatečná, aby Vás chránila před novým onemocněním. Platí to zvláště u starších nemocných a u nemocných s imunosupresí. Navíc se nyní zjistilo, že v těchto případech očkování zajistí lepší ochranu proti novým mutacím koronaviru.

KDO BY VAKCÍNU DOSTAT NEMĚL?
Pouze ti, kteří v minulosti měli závažné alergické reakce na nějakou složku vakcíny (anafylaxe), a děti mladší 12 let, protože pro tuto věkovou skupinu není zatím vakcína schválena.

MOHU SE NECHAT OČKOVAT, KDYŽ JSEM TĚHOTNÁ/CHCI OTĚHOTNĚT?
K očkování by se mělo přistupovat vždy po individuálním zvážení. Těhotné ženy mají proti těm negravidním stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19. COVID-19 může zvyšovat riziko také předčasného porodu.

MUSÍM POUŽÍVAT ROUŠKU I PO OČKOVÁNÍ?
Ano. Vládní nařízení se prozatím nezměnila. Potřebuji před vakcínou test na COVID-19? Nepotřebujete.

MOHU DOSTAT JINÉ VAKCÍNY SOUČASNĚ S VAKCÍNOU PROTI COVID-19?
Nedoporučuje se aplikovat jiné vakcíny 14 dní před, ani 14 dní po vakcíně na COVID-19.

MĚL BYCH BÝT TESTOVÁN NA PROTILÁTKY PROTI COVID-19, ABYCH ZJISTIL, ZDA MÁM DOSTAT VAKCÍNU?
Je to úplně zbytečné, prozatím nevíme, jaká hladina protilátek je dostatečná. 

JSEM ALERGICKÝ NA ANTIBIOTIKA. VADÍ TO KVŮLI VAKCÍNĚ NA COVID-19?
Alergie na antibiotika nejsou kontraindikací k očkování proti COVID-19.

MOHU SE NECHAT OČKOVAT, KDYŽ UŽÍVÁM LÉKY NA ŘEDĚNÍ KRVE?
Ano, můžete. Z důvodu prevence možného krvácení či modřin se doporučuje po očkování komprese místa aplikace. Pacienti užívající warfarin či nová antikoagulancia (Eliquis, Pradaxa, Xarelto, Lixiana) ranní dávku nevysazují.

MÁM PROBLÉMY S IMUNITNÍM SYSTÉMEM, MOHU SE OČKOVAT?
Vakcína je pro vás bezpečná. Nemusí být ale tak účinná jako u osob bez onemocnění imunitního systému. Snižuje ale pravděpodobnost, že onemocníte zvlášť závažným průběhem, a to je důvod, proč je doporučeno očkovat nemocné s poruchou imunity nebo po transplantacích.

MOHU SE OBRÁTIT NA NĚKOHO S KONKRÉTNÍM DOTAZEM KE SVÉMU ZDRAVOTNÍMU STAVU?
Před vlastním očkováním s pacienty promluví v Očkovacím centru Nový Smíchov lékař, který jim může zodpovědět případné otázky. Nejlépe je ale se obrátit na svého praktického lékaře, který nejlépe zná Váš zdravotní stav. 

BUDOU PO OČKOVÁNÍ PACIENTI S TRANSPLANTOVANÝM ORGÁNEM PLNĚ CHRÁNĚNI?
Imunita v běžné populaci nejpozději vzniká 7 dní po druhé dávce vakcíny. U pacientů po transplantaci nebo těch užívajících imunosupresi může být imunitní odpověď slabší. 

A jako poděkování si můžete vyzvednout tři z níže uvedených odměn - obsluha očkovacího centra vám dá tři letáčky, každý na jednu.

Save Icon selectedSave Icon
OČKOVACÍ CENTRUM

OČKOVACÍ CENTRUM

open iconOtevřeno

CO BY SE MI MOHLO JEŠTĚ LÍBIT?

LEO BAXINER
Otevřeno
IQOS
Otevřeno

Nezapomeňte, že máme mnohem více obchodů, které by se vám mohly líbit!