Stáhněte si vaši mobilní aplikaci zdarma Nový Smíchov ? Klikněte zde

HURÁ NA BEZINKY

01/06/2018

Až půjdete na procházku, vezměte si sebou košík a po cestě sbírejte právě kvetoucí bezinky. Už naše babičky věděly, že mají velmi dobrý vliv na zdraví, a tak je používaly k léčbě různých onemocnění- od bronchitidy, přes srážení teploty až po bolesti kolenou. Udělejte si už nyní pořádné bezové zásoby a zaručujeme vás, že zimu přečkáte bez větší újmy.

Bezinka patří mezi keře, které rostou na okrajích lesů a luk a také na opuštěných zahradách. Pro své účinky se sbírá hned dvakrát do roku – pro své světle růžové květy na jaře a pak ještě kvůli černým bobulím, které jsou k mání zejména v září.

Bezinky jsou bohaté na vitamín B a C, cukr, kyselinu jablečnou a vápník. Plně vyzrálý černý bez je naprostou vitamínovou bombou, která má pozitivní vliv na naši imunitu. Při sběru bobulí se řiďte jedním pravidlem – bezinky jsou v čerstvém stavu mírně jedovaté. Tepelným zpracováním nebo kvašením se tyto látky ale bezpečně zničí a vám při jejich požívání nehrozí žádné nebezpečí.

Recept na skvělou bezinkovou limonádu

Suroviny

5 větších bezinkových květů (nebo 7 menších)

100 - 200 g cukru krupice (pro diabetiky 20-25 tabletek umělého sladidla)

1 větší citron

2 lžíce octa

3 litry horké vody (nebo převařené)

horkou vodu (já ji vařím v konvici)

a 3-litrovou sklenici (zavařovačku)

 

Postup

Květy opereme pod tekoucí vodou, dáme do sklenice, přidáme omytý citron na kolečka nakrájený, (odstraníme z citronu jadérka). Ocet a cukr zalijeme vodou, sklenici uzavřeme potravinářskou fólií a gumičkou připevníme. Necháme 5 dní stát, po 5 dnech přes cedník a čistou utěrku přelijeme a můžeme nápoj podávat.

 

 

Dobrou bezinkovou limču koupíte v potravinách Marks&Spencer nebo Sklizeno.

Autor Renata Hrabáková

BLOG F5

> See the folder

další novinky

#Just Ask

Odpovíme
během hodiny
na našem facebooku

Položte vaši otázku
Otevírací doba
PĚTIHVĚZDIČKOVÉ OBCHODNÍ CENTRUM

Telefon : 251 101 061 ŘEDITELSTVÍ OBCHODNÍHO CENTRA 251 511 151 INFOSTÁNEK
> Kontaktujte nás

Top